0

سیاسی

پاسداری رهبری از اصل حرکت مردم در انتخابات

2017-06-13 در 8:45 ق.ظ توسط

اصل حرکت و مشارکت پرشور مردم در انتخابات 29 اردیبهشت ماه حاوی پیام های روشنی بود که بر اساس توصیه رهبری گروه های سیاسی باید فارغ از نتیجه انتخابات، به آن ارج نهند؛ پیام وحدت و اعتماد به صندوق رای که نباید با بگومگوها و تقسیم کردن مردم ضایع شود.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، مهمترین محورهای خبری- تحلیلی روزنامه های امروز سه شنبه 23 خرداد 1396 در حوزه های سیاسی و اقتصادی به بیانات دیروز رهبری در جمع مسوولان و کارگزاران نظام، سخنان تازه وزیر امور خارجه کشورمان در مورد بدعهدی های آمریکا در اجرای برجام و ادامه پیروزی های حزب حامی رییس جمهوری جدید فرانسه در انتخابات پارلمانی این کشور اختصاص داشت.

**رهنمودها و توصیه های پساانتخاباتی رهبری

بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار سران قوا، مسوولان، کارگزاران نظام و جمعی از مدیران کشور در عصر روز دوشنبه در روزنامه های امروز بازتاب زیادی داشت.
«اصل حرکت مردم در انتخابات را ضایع نکنیم» و « باید با تقسیم کردن مردم کار ملت در انتخابات را خراب کرد» بخشی از بیانات رهبری بود که در روزنامه هایی چون «آرمان»، «ابتکار» و «ایران» برجسته شد. به نوشته ایران، ایشان، کار باارزش همه مشارکت‌کنندگان در انتخابات را «ابراز اعتماد به نظام اسلامی» خواندند و افزودند: کار مشترک مردم فارغ از اینکه به چه کسی رای دادند، این بود که به صندوق رایِ جمهوری اسلامی و به حرکت عظیم مقرر شده در قانون اساسی یعنی انتخابات، «اعتماد» کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از برخی افراد که با تفسیرهای غلط به دنبال تقسیم کردن مردم هستند، افزودند: نباید با بگومگوها و تقسیم کردن مردم، کار بزرگ ملت در انتخابات را خراب و ضایع کرد.
«اعتماد به صندوق رای» هم بخش دیگری از بیانات رهبر انقلاب و بود که در روزنامه «اعتماد» برجسته شد. در این روزنامه می خوانیم: رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر دیروز در دیدار سران قوا، مسوولان و کارگزاران نظام و جمعی از مدیران کشور، اعتماد همه رأی‌دهندگان به صندوق انتخابات نظام اسلامی را مهم‌ترین واقعیت انتخابات 29 اردیبهشت خواندند و با تاکید بر ضرورت ایجاد فضایی جدید از همکاری و کار و تلاش برای پیشرفت ایران و اعتلای نظام افزودند: برای اداره درست کشور و مدیریت فرصت‌ها و تهدیدها باید ضمن استفاده از تجربیات که مهم‌ترین آنها وحدت ملی و اعتماد نکردن به امریکاست، به ملاک‌های درست تصمیم‌گیری اتکا کرد که اصلی‌ترین این ملاک‌ها، «تامین منافع ملی حقیقی» یعنی منافعی است که با هویت ملی و انقلابی ملت در تعارض نباشد.
روزنامه «جمهوری اسلامی» هم از زبان رهبری در تیتر خود نوشت: «مردم در انتخابات یک کار مشترک انجام دادند که اظهار اعتماد به نظام بود.» روزنامه «اطلاعات» هم از زبان رهبری آورد: «اصلی ترین ملاک تصمیم گیری تامین منافع ملی است.» روزنامه «خراسان» هم به نقل از رهبری نوشت: «منافع ملی باید مبتنی ‌بر هویت ملی و انقلابی باشد.»
همچنین به نوشته روزنامه «تجارت» زیر عنوان «اکنون وقت عمل در عرصه اقتصادی است»، رهبری در جمع‌بندی مطالب اقتصادی سخنان‌شان گفتند: ما مسئولان در این چند سال درباره مسائل اقتصادی خیلی حرف زده‌ایم اما اکنون باید وارد عمل شد، به همین علت «ارائه نقشه راه روشن و جامع» از اولین کارهایی است که دولت باید انجام دهد.
برخی روزنامه ها چون «شهروند» و «جوان» هم بخشی از بیانات رهبری در خصوص خطرهای دوقطبی شدن جامعه را برجسته کردند.
به نوشته روزنامه شهروند، رهبری «دوقطبی شدن کشور» و «دو دستگی مردم» را تجربه‌ای خطرناک دانستند و افزودند: در سال 59، رئیس جمهور وقت جامعه را دوقطبی، و مردم را به دو دسته مخالف و موافق تقسیم کرد که نباید این تجربه تکرار شود. رهبر انقلاب اسلامی «فاصله‌گذاری واضح با دشمن» را زمینه‌ساز وحدت ملی دانستند و افزودند: مسئولان باید با دشمن خارجی و عوامل داخلی او فاصله گذاری جدی کنند. ایشان با یادآوری تجربه تلخ حوادث سال 88 گفتند: در آن حوادث عده‌ای در خیابان‌ها به صراحت علیه اساس انقلاب و باورهای دینی شعار دادند و چون با آنها مرزبندی و فاصله‌گذاری نشد، مشکلات ادامه یافت.
برخی روزنامه ها هم چون «کیهان» بخش هایی از بیانات رهبری در خصوص لزوم اعتماد نکردن به دشمن را برجسته کردند. به نوشته این روزنامه»، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، «اعتماد نکردن به دشمن» را از دیگر تجربه‌های اساسی و جدی خواندند که باید در مدیریت کشور به آن توجه کامل شود. ایشان افزودند: می‌توانستیم به دشمن اعتماد نکنیم اما در جاهایی به علتهایی مثلاً برای گرفتن بهانه از دست آمریکایی‌ها کوتاه آمدیم که البته بهانه گرفته نشد و ضربه هم خوردیم.
رهبر انقلاب به مسوولان تأکید کردند: هر جا عرصه کار با بیگانگان است باید با دقت، وسواس و احتیاط کامل وارد شد و در لحن و بیان هم بگونه‌ای سخن گفت که اعتماد به دشمن در آن احساس نشود، زیرا هم در داخل و هم نزد بیگانگان تأثیر منفی خواهد داشت.

**ماجرای دو نامه ظریف به موگرینی
سخنان «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در جمع خبرنگاران در فرودگاه اسلو در خصوص دو نامه او به «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در روزنامه های امروز مورد توجه قرار گرفت. گفتنی است وزیر امورخارجه‌ جمهوری اسلامی ایران به همراه هیاتی سیاسی برای شرکت در مجمع اسلو فروم 2017 دیروز وارد اسلو پایتخت نروژ شد.
به نوشته روزنامه «آرمان»، ظریف در بدو ورود به فرودگاه اسلو در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روز دوشنبه با فدریکا موگرینی دیدار دارید، آیا درباره اجرای برجام و تصویب تحریم‌های جدید توسط سنای آمریکا با وی صحبت می‌کنید، گفت: «من پیش از این برای خانم فدریکا موگرینی پیامی را به صورت کتبی دوبار در چند هفته اخیر در مورد بدعهدی‌های ایالات متحده و تاثیری که سیاست‌های مخرب این کشور در این زمینه دارد، ارسال کردم.» ظریف ادامه داد: «همچنین در یک جلسه کمیسیون مشترک که یکی دو ماه قبل برگزار شد در این زمینه بحث شد و در جلسه آینده کمیسیون مشترک نیز این موضوع بحث خواهد شد.»
در گزارش روزنامه «شرق» می خوانیم: روز پرکار ظریف در میان شب‌های سفید نروژ از 10:30 صبح به وقت محلی آغاز شد. نخستین دیدار را با «بورگه برنده»، همتای نروژی، داشت و درباره مسائل دوجانبه و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرد. بعد از ملاقات با وزیر خارجه اندونزی نیز «فدریکا موگرینی»، مسوول سیاست خارجی اروپا را ملاقات کرد. اهمیت این ملاقات به خاطر نامه‌ای است که ظریف به او درباره «بدعهدی‌های آمریکا» نوشته است. ظریف خبر ارسال نامه برای موگرینی و صحبت درباره بدعهدی آمریکایی‌ها را در همان فرودگاه داده بود. از قضا مجمع جهانی «اسلوفروم» فرصتی را فراهم کرد تا ظریف و موگرینی درست هم‌زمان با نشست سناتورهای آمریکایی برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران، به گفت‌وگو بنشینند. تمرکز گفت‌وگو‌ها بر مسائل منطقه بود؛ اما تلاش برای افزایش تحریم و اعمال فشار بر ایران موضوعی نبود که نادیده گرفته شود.
روزنامه «جوان» هم در گزارش خود با عنوان «2 نامه دیگر ظریف درباره بدعهدی های آمریکا» نوشت: وزیر خارجه دولت یازدهم این روزها جانب احتیاط را در برخورد با امریکا کنار گذاشته و آنها را به کوتاه‌نظری متهم می‌کند. محمد جواد ظریف گفته که طی هفته‌های اخیر دو نامه هشدار آمیز به مسئول سیاست خارجی اروپا نوشته و درباره اثر بدعهدی‌ها و سیاست‌های مخرب امریکا به فدریکا موگرینی هشدار داده است.

**تداوم پیروزی های جریان سوم در فرانسه
حزب «جمهوری ‌به‌ پیش» به رهبری «امانوئل ماکرون» رییس جمهوری منتخب مردم در فرانسه توانست در دور اول انتخابات پارلمانی هم بیش از 32 درصد آرا را کسب کند‌. این موضوع در روزنامه های امروز بررسی شد.
«جهان صنعت» در گزارشی نوشت: امانوئل ماکرون که در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروزی چشمگیری را جشن گرفته بود، اکنون به دومین موفقیت بزرگش دست یافته است، آن هم با حزبی تازه‌‌تاسیس که برای نخستین بار در انتخابات پارلمانی فرانسه شرکت کرده است‌.
در ادامه می خوانیم: «جمهوری به ‌پیش» حزبی میانه‌رو است و با توجه به پیروزی بزرگش در دور اول انتخابات پارلمانی این شانس را دارد که در دور دوم این انتخابات بیش از 400 کرسی از مجموعا 577 کرسی پارلمان را به خود اختصاص دهد و با این حساب به اکثریت مطلق دست یابد‌. این موفقیت درخور توجه به این ترتیب راه را برای امانوئل ماکرون هموار خواهد کرد تا برنامه‌های اصلاحی خود را هر چه سریع‌تر پیش ببرد‌. هیچ یک از روسای جمهور فرانسه در شش دهه گذشته تا این اندازه از پشتیبانی حزب خود در پارلمان این کشور برخوردار نبوده‌اند‌.
روزنامه «قانون» هم در گزارش خود از چرایی اقبال جامعه فرانسه به مکرون و حزب تازه تاسیس او گفت و آورد: مردم فرانسه از احزاب قدیمی و سیاست بازی آن‌ها خسته شده‌اند. فرانسویان، دنبال یک نوع تنوع طلبی سیاسی هستند و جوان خوش پوش و تازه نفسی به نام مکرون، همان نسخه ای است که می تواند مشکلات اقتصادی ، اجتماعی و حتی امینتی مهد آزادی را درمان کند. جنبش به پیش در انتخابات ریاست جمهوری و حالا حزب جمهوری به پیش در انتخابات پارلمانی، حسابی شگفتی ساز شده و ناظران بین المللی را مات و مبهوت کرده است. سوسیالیست‌ها و جمهوریخواهان از سلیقه و خواسته‌های مردم دور افتاده‌اند و شعارهای‌شان دیگر خریداری ندارد. اعتقاد بیش از حد شهروندان فرانسوی به مکرون، واکنشی از روی سرخوردگی است. مردم در طول این سال ها دریافته اند که احزاب نمی توانند نسخه خوشبختی آن‌ها را بنویسند و رای دادن با برنامه های سوسیالیستی یا جمهوریخواهانه، دردی را دوا نمی‌کند. فرانسوی‌ها به مکرون اعتماد دارند چون او یک صدای جدید و یک امید تازه است.
در یادداشت روزنامه «اطلاعات» هم می خوانیم: اکنون که ماکرون پیروزی بزرگی در انتخابات مجلس فرانسه بدست آورده است در عمل جاده را برای اجرای طرحهای گوناگون خود صاف می‌بیند. همکاری و هماهنگی مجلس و دولت، قدرت ملی در فرانسه را افزایش می‌دهد و رئیس جمهور برای اجرای برنامه‌های دولت خود نگرانی و یا مشکلات چندانی نخواهد داشت. در صدر وعده‌های ماکرون به مردم فرانسه، رشد وحدت ملی، کاستن از شکاف‌های اجتماعی، اقدام برای اجرای قوی حقوق شهروندی، باز گذاشتن دست سرمایه‌گذاران بزرگ در طراز کلان اقتصادی ـ صنعتی، حل مشکلات اشتغال، بخصوص اشتغال جوانان، تنظیم روابط گسترده‌تر با اتحادیه اروپا و ترمیم کاستی‌های این اتحادیه، تنظیم روابط دو و چند جانبه با دیگر کشورها و حضور قدرتمند فرانسه در صحنه‌های بین‌المللی است.

پاسخ دهید