0

سیاسی

مناظره نخست؛ غوغاسالاری در تقابل با شرافت و صداقت

2017-04-29 در 2:02 ب.ظ توسط

مناظره نخست انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری، نهم اردیبهشت ماه ، عرصه بیان دیدگاه و برنامه نامزدها در زمینه رفع چالش های اجتماعی و همچنین طرح برخی ادعاهای نامعتبر در زمینه عملکرد دولت بود؛ عرصه ای که شرافتمندی و صداقت دولت در پاسخگویی به مطالبات اجتماعی و نیز مواجهه با انواع نقد، تخریب و غرض ورزی را نمایان تر ساخت.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، استودیوی شماره 11 صدا وسیما روز گذشته میزبان نامزدهایی بود که برای ارایه برنامه های خود در زمینه رفع معضلات اجتماعی و ارتقای سلامت جامعه ایرانی پا به اولین مناظره با یکدیگر نهاده بودند.
بخش مهمی از مناظره نیز در پرسش و پاسخ های مطروحه، بیانگر دیدگاه و راهکارهای 6 نامزد در زمینه هایی چون تحقق عدالت اجتماعی، مشکلات زیست محیطی، مسائل جوانان، حاشیه نشینی، معضلات شهری چون ترافیک و … بود.
به رغم مباحث کارشناسانه ای که نامزدهای انتخابات در مورد محورهای یادشده بیان داشتند و برخلاف جریان کلی مناظره، روز گذشته مسوولان اجرایی به سیاق چهار سال گذشته هدف تخریب و ادعاهایی نامستند و غیرمنصفانه قرار گرفتند. این در حالی بود که «حسن روحانی» رییس دولت یازدهم و «اسحاق جهانگیری» که در قامت رقیب همسو با رییس جمهوری در انتخابات حضور دارد، نشان دادند به دور از هیاهوهای سیاسی، تشریح عملکرد دستگاه اجرایی و برنامه های خود برای پاسخ به مطالبات اجتماعی مردم را دنبال می کنند.

در پاسخ به ادعاهای خلاف واقعیت و در واقع اتهاماتی که دیروز متوجه دولت شد، چند نکته لازم به یادآوری است؛
1- طی نزدیک به چهارسال گذشته؛ عنصر شفافیت از مهمترین کلیدهای مسوولان دستگاه اجرایی برای گشودن قفل ها و رفع موانع موجود در زمینه مبارزه با فساد اقتصادی و اداری، نهادینگی حقوق شهروندی و توسعه فرهنگ اسلامی و مردم سالارانه بوده است. در این مدت، دولت تا حد توان به وعده های خود وفادار و در برابر کاستی ها پیشگام پوزش خواهی از شهروندان بوده است.
در برابر این منش مسوولانه، طرح ادعای کتمان وعده ها و نشستن بر موج تخریب های مداومی که از ابتدای کار متوجه دولت بوده، در پیشگاه قضاوت ملت جز تکاپو و سودایی برای کسب اقبال و آرای عمومی برآورد نخواهد شد.
به بیانی دیگر، در دورانی که هرگونه وعده و شعار با هزاران تصویر ، صوت و سند و در خاطر وجدان و افکار عمومی به ثبت می رسد، غوغاسالاری نامستند، تیری است که به سوی پرتاب کننده آن بازخواهد گشت.
2- یکی از مهمترین بی انصافی هایی که طی سال های اخیر در حق دولت روا داشته شده، طرح ادعای اشرافی گری و بی توجهی به اقشار محروم و نیازمند جامعه است. این در حالی است که وضعیت سبد آرای روحانی در انتخابات 92 در سراسر کشور، گویای اقبال همه قشرها به وی بود.
تقسیم منابع و امکانات ملی در عرصه پهناور جغرافیایی ایران هدف تلاشی عدالت جویانه است که در گسترش شبکه گاز رسانی و آب و برق به مناطق محروم به شکلی آشکار نمود یافت. گازرسانی به 9 هزار روستا، ایجاد 3 هزار و 500 کیلومتر راه روستایی، دستیابی بیش از4 میلیون نفر در مناطق محروم روستایی به آب سالم و … گوشه ای از خدمات دولت برای توسعه عدالت اجتماعی در عرصه ملی است. تنها یکی از ثمرات این توجه ویژه دولت به مناطق روستایی و محروم، خودکفایی کشور در زمینه تولید محصولاتی چون گندم بود که روند رو به رشد فرار از روستاها و گسترش حاشیه نشینی را معکوس ساخت.
دولت در حالی متهم به تلاش برای تامین منافع اقلیت و بی توجهی به خواست اکثریت شده که همزمان با تلاش برای کاهش تورم و با وجود منابع مالی مضیق، در اقدامی بی سابقه بیش از 11 میلیون تن را زیر پوشش بیمه رایگان قرارداده و تحولی عظیم را در عرصه سلامت و بهبود وضعیت رفاهی فرودستان به ثبت رسانده است.
توجه ویژه به بیمه و اشتغال معلولان، مسکن جوانان، تسهیلات ازدواج و … دیگر نقاط روشن کارنامه دولتی است که از سوی تامین کنندگان اصلی منافع فرادستان به نادیده گرفتن بایسته های عدالت اجتماعی متهم شده است.
3- نکته مهم دیگری که دیروز تحسین ناظران را برانگیخت، خویشتنداری رییس جمهوری و معاون اول دولت یازدهم در برابر سیل تهمت ها و مدعاهای دروغین بود. در حالی که انتظار می رفت بر مبنای توصیه های رهبر انقلاب مبنی بر پرهیز از تخریب رقیب و هشدارهایی که علاقمندان و بزرگان نظام بارها در زمینه عواقب تکرار پیامدهای تاسف برانگیز مناظرات انتخابات 88 مطرح ساختند، همه نامزدها در راستای عمل به وظیفه خود برای خدمت رسانی به شهروندان جمهوری اسلامی و پرهیز از دامن زدن به اختلافات گام بردارند اما باز هم شاهد بداخلاقی های سیاسی بودیم.
در برابر، مسوولان اجرایی که برای تکمیل برنامه ها و خدمات دولت یازدهم پا به عرصه انتخابات نهادند بر مبنای شرافت سیاسی و صادقانه تنها به دفاع از خودپرداخته و تلاش کردند با پاسخگویی مستند به اتهامات مطروحه از هرگونه پرده دری و طرح مسائل تفرقه برانگیز خودداری کنند.
4- حفظ سرمایه اجتماعی، ترویج روحیه نشاط عمومی، افزایش انسجام ملی و پرهیز از گسترش اختلافات شاخص ترین ویژگی دفاع شرافتمندانه مسوولان اجرایی از کارنامه دولت بود، حال آنکه به رغم تاکید مکرر رهبر انقلاب مبنی بر پرهیز از «سیاه نمایی»، «منفی بافی» و «بی انصافی»، از جانب جبهه رقیب تلاش هایی صورت گرفت تا اوضاع کشور در زمینه های گوناگون از زیست محیطی گرفته تا اقتصادی بحرانی به تصویر درآید.
این در شرایطی است که دولت به صورت ریشه ای سامان اوضاع مدنی را هدفگذاری کرده و با کارنامه ای روشن و بی شبهه در حوزه هایی چون رفع معضل اقتصادی- اجتماعی بیکاری، به دور از هرگونه غوغاسالاری و هراس از بی اخلاقی های سیاسی کسب رای اعتماد مجدد مردم برای ادامه خدمت رسانی را پیشه خود ساخته است.

 

پاسخ دهید