0

سیاسی

عربستان، امارات و بحرین خواستار افزایش فشارهای سیاسی بر قطر شدند

2017-06-17 در 11:31 ق.ظ توسط

وزیران امور خارجه عربستان، بحرین و امارات متحده عربی با تشدید تنش های سیاسی با قطر خواستار افزایش فشارها بر دوحه و تشدید برخوردها با این کشور شدند .

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری کویت، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان، انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات و خالد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین در مذاکرات تلفنی جداگانه با بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس به بررسی آخرین تحولات بحران خلیج فارس پرداختند و مواضع خود در قبال بحران با قطر را تکرار کردند .
انگلیس از تلاش های میانجی گرانه کویت برای حل و فص بحران خلیج فارس حمایت کرده است .
همزمان با ادامه تنش های سیاسی میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس وزیر امور خارجه امارات دوباره دولت قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرد.
«عبدالله بن زاید آل نهیان» در اظهاراتی مطبوعاتی با انتقاد دوباره از سیاست های دوحه در عرصه منطقه ای گفت: قطر امروزه باید تصمیمات سرنوشت ساز و مهمی را اتخاذ کند تا شرایط سیاسی به حالت عادی بازگردد.
بن زاید همچنین با ادعای اینکه قطر در امور داخلی کشورهای همسایه دخالت می کند، گفت: امروزه تریبون هایی که قطر در بخش اطلاع رسانی در اختیار دارد نیز از رویه تروریسم حمایت می کنند .
این اظهارات مقام اماراتی در حالی است که مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز پنج شنبه وجمعه مذاکراتی را در کویت و عربستان با مقام های این کشور جهت پیشبرد میانجی گری میان قطر و عربستان انجام داد .
عربستان پیش از این امکان هرگونه میانجی گری میان ریاض با دوحه را رد کرده بود. عربستان به همراه امارات، بحرین، مصر، دولت شرق لیبی، جزایر مالدیو و رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن روابط سیاسی خود را با قطر قطع کردند.
اظهارات منتسب به «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر علیه سیاست های منطقه‌ای عربستان سعودی با واکنش شدید رسانه‌های گروهی و مقام‌های ریاض و ابوظبی علیه وی، همراه شده است.

پاسخ دهید